O naší laboratoři

Naše laboratoř provádí uvedené analýzy pod certifikací systému ČSN EN ISO 9001:2016 a je nestátním zdravotnickým zařízením pro obor Lékařská mikrobiologie.

Neisseria gonorrhoeae - kapavka | příznaky | testování | léčba

Možnosti nákazy

Kapavkou se lze nakazit jak při klasické souloži tak při orálním styku. Orální sex je běžnou sexuální praktikou heterosexuálních i homosexuálních párů. Kapavka může být při orálním styku přenesena z nakaženého partnera z penisu nebo vagíny do úst sexuálního partnera a naopak. Kapavka může být přenesena také při netradičních sexuálních hrátkách do očí nebo análního otvoru. Neisserie se mohou vyskytovat v poševním sekretu, spermatu, moči, slinách atd. Používání kondomů nemusí vždy zabezpečit dostatečnou ochranu.

Inkubační doba

Inkubační doba pro kapavku je 2 -7 dní.

Příznaky

U mužů i žen se kapavka projevuje jako záněty močové trubice (uretritidy), u žen navíc také jako zánět sliznice děložního hrdla (cervicitis). Neléčená infekce může vést k zánětu nadvarlat (epididymitis), u zánětu prostaty (prostatitis), u žen pak k zánětu vejcovodů (salpingitis) až k perihepatitidě. Při pohlavním styku do análního otvoru se mohou vyskytovat záněty konečníku, při orálním styku se mohou vyskytovat záněty v ústní dutině.

Neléčená infekce může vést u obou pohlaví k závažným zdravotním problémům jako je artritida kolene, zápěstí a kotníků. Pacienti mívají horečky, klouby bývají bolestivé a typické je zarudnutí okolní kůže. Léze na kůži jsou podobné lézím způsobeným oparem, vyskytují se ale na prstech, chodidlech a loktech.

Možnosti testování

Nejpřesnější metodou stanovení infekce je DNA (PCR) diagnostika, která je vám nabízena na tomto portálu. K dalším metodám patří přímý mikroskopický průkaz a kultivační vyšetření.

Léčba

Pro léčbu je třeba požít vhodná antibiotika. Výběr antibiotik závisí na přítomnosti infekce dalšími mikroorganizmy, na typu antibiotik, které klient užíval v poslední době. Antibiotika je nutné vybrat v předepsaném množství přesně dle instrukcí lékaře. Po dvou měsících od léčby je vhodné zopakovat analýzu moče na přítomnost infekce, aby se vyloučila reinfekce nebo rezistence na podaná antibiotika.

Použitá literatura

Edwards S, Carne C. Oral sex and transmission of non-viral STIs. Sex Transm Infect. 1998 Apr;74(2):95-100.

Bannister BA, Begg NT, Gillespie SH. Infectious disease. Second Edition. Blackwell Science 2000.