O naší laboratoři

Naše laboratoř provádí uvedené analýzy pod certifikací systému ČSN EN ISO 9001:2016 a je nestátním zdravotnickým zařízením pro obor Lékařská mikrobiologie.

Chlamydia trachomatis | příznaky | testování | léčba

Rychlé testy na chlamydie

Rychlé testy na pohlavně přenosné nemoci včetně chlamydií byly vyvinuty pro použití v rozvojových zemích, které nemají k dispozici moderně vybavené laboratoře. Ukazuje se, že přesnost rychlých testů na chlamydie je ve srovnání s DNA diagnostikoou velmi nízká - 40 % proti 96 % (van der Helm et all., 2012). Některé studie uvádějí citlivost rychlých testů na chlamydie v rozmezí pouze 52 % - 80 % (Hislop et all., 2010), což nesplňuje předpoklady pro přesnou diagnostiku, která vyžaduje citilivost vyšší než 95%. Tuto citlivost mají jen DNA testy.

DNA metoda detekce chlamydie je stále nejpřesnější a cenově nejefektivnější metodou pro diagnostiku chlamydiových infekcí (Hislop et all., 2010). Cena tzv. domácího rychlého testu na chlamydie ve srovnání s cenou DNA testu, který lze provést ze zaslané moče, je nižší až o 100 Kč, pokud se provádí analýza všech šesti bakterií, které nabízíme v našem panelu.

Možnosti nákazy

Chlamýdií se lze nakazit jak při klasické souloži tak při orálním styku. Orální sex je běžnou sexuální praktikou heterosexuálních i homosexuálních párů. Chlamydie může být při orálním styku přenesena z nakaženého partnera, z penisu nebo vagíny do úst sexuálního partnera a naopak. Chlamýdie může být přenesena také při netradičních sexuálních hrátkách do očí nebo análního otvoru. Chlamýdie se mohou vyskytovat v poševním sekretu, spermatu, moči, slinách apod. Používání kondomů nemusí vždy zabezpečit dostatečnou ochranu.

Inkubační doba

Inkubační doba chlamydiových infekcí je jeden až tři týdny. Často zůstává infekce nerozpoznána, protože probíhá bezpříznakově (tzv. asymptomaticky). Nakažený jedinec nemá žádné příznaky a přenáší infekci na další sexuální partnery.

Příznaky

U mužů se chlamydiové nákazy projevují jako záněty močové trubice (uretritidy), bolesti při močení, uretrální bolesti nebo nepříjemné pocity, které jsou nejčastější ráno před prvním močením. Neléčená infekce může vést k zánětu nadvarlat (epididymitis), akutnímu a posléze chronickému zánětu prostaty (prostatitis). Po infekci při análním sexu mohou chlamýdie způsobovat záněty konečníku.

U žen jsou časté záněty močové trubice a cervixu, s bolestmi či nepříjemnými pocity při močení, záněty vejcovodů (salpingitis) s horečkami a bolestmi v podbřišku. Postupující infekce může vést až k perihepatitidě a břišním bolestem s abnormálními jaterními testy.

Při infekcích oka se chlamydióza projevuje jako zánět spojivek. Přítomnost chlamýdie v dutině ústní se klinicky většinou neprojevuje.

Neléčená infekce může vést u obou pohlaví k závažným poruchám plodnosti.

Možnosti testování

Nejpřesnější metodou stanovení infekce je DNA (PCR) diagnostika, která je vám nabízena na tomto portálu.

K dalším metodám patří přímá imunofluorescence a ELISA.

Za nevhodné je považováno serologické vyšetření, protože nevypovídá o akutním stavu a přítomnosti/nepřítomnosti baktérie v buňkách. Navíc bývá pozorována zkřížená reaktivita s baktérií Chlamydophila pneumoniae.

Léčba

K léčbě je třeba požít vhodná antibiotika. Výběr antibiotik závisí na přítomnosti infekce dalšími mikroorganizmy, na typu antibiotik, které klient užíval v poslední době. Antibiotika je nutné vybrat v předepsaném množství přesně dle instrukcí lékaře. Po dvou měsících od léčby je vhodné zopakovat analýzu moče na přítomnost chlamýdie, aby se vyloučila reinfekce nebo rezistence na podaná antibiotika.

Použitá literatura

Edwards S, Carne C. Oral sex and transmission of non-viral STIs. Sex Transm Infect. 1998 Apr;74(2):95-100.

Bannister BA, Begg NT, Gillespie SH. Infectious disease. Second Edition. Blackwell Science 2000.

Hislop J, Quayyum Z, Flett G, Boachie C, Fraser C, Mowatt G. Systematic review of the clinical effectiveness and cost-effectiveness of rapid point-of-care tests for the detection of genital chlamydia infection in women and men. Health Technol Assess. 2010 Jun;14(29):1-97, doi: 10.3310/hta14290.

van der Helm JJ, Sabajo LO, Grunberg AW, Morré SA, Speksnijder AG, de Vries HJ. Point-of-care test for detection of urogenital chlamydia in women shows low sensitivity. A performance evaluation study in two clinics in Suriname. PLoS One. 2012;7(2):e32122. doi: 10.1371/journal.pone.0032122.