Gardnerella vaginalis | příznaky | testování | léčba

Gardnerella vaginalis | příznaky | testování | léčba

25. 7. 2019 | Gardnerella vaginalis

Gardnerellou se lze nakazit jak při klasické souloži tak při orálním styku (Le et al., 2017). Orální sex je běžnou sexuální praktikou heterosexuálních i homosexuálních párů. Gardnerella může být při orálním styku přenesena z nakaženého partnera, z penisu nebo vagíny do úst sexuálního partnera a naopak. Gardnerelly se mohou vyskytovat v poševním sekretu, spermatu, moči, slinách apod. Používání kondomů nemusí vždy zabezpečit dostatečnou ochranu.

Inkubační doba

Inkubační doba gardnerellových infekcí je většinou do jednoho až dvou týdnů od nákazy. Infekce často zůstává nerozpoznána, protože běžné laboratorní kultivační metody tuto baktérii nezachytí.

Příznaky

U žen se infekce baktérií Gardnerella vaginalis projevuje nepříjemným zápachem poševního sekretu, vaginálními záněty, jsou časté záněty močové trubice s bolestmi či nepříjemnými pocity při močení. Výtok může nebo nemusí být přítomen.

U mužů se infekce baktérií Gardnerella vaginalis projevují jako záněty močové trubice (uretritidy), bolesti při močení, uretrální bolesti nebo nepříjemné pocity v močové trubici. Neléčená infekce může vyústit v zánět prostaty.

Možnosti testování

Nejpřesnější metodou stanovení infekce je DNA (PCR) diagnostika, která je vám nabízena na tomto portálu. Výsledek DNA vyšetření zároveň informuje o množství baktérie ve vzorku.

K dalším metodám patří mikroskopické a kultivační vyšetření, které dávají nejisté výsledky.

Léčba

K léčbě je třeba požít vhodná antibiotika. Výběr antibiotik závisí na přítomnosti infekce dalšími mikroorganizmy, na typu antibiotik, které klient užíval v poslední době. Antibiotika je nutné vybrat v předepsaném množství přesně dle instrukcí lékaře. Po 14 dnech od léčby je vhodné zopakovat analýzu moče na přítomnost gardnerelly, aby se vyloučila reinfekce nebo rezistence na podaná antibiotika.

Použitá literatura

Le PT, Hamasuna R, Matsumoto M, Furubayashi K, Hatanaka M, Kawai S, Yamaguchi T, Uehara K, Murakami N, Yoshioka M, Nakayama K, Shiono Y, Muraoka K, Suzuki M, Fujimoto N, Matsumoto T. The detection of microorganisms related to urethritis from the oral cavity of male patients with urethritis. J Infect Chemother. 2017;23(10):668-673.