Odborné články o infekcích

25. 7. 2019 | Ureaplasma

Ureaplasmata jsou většinou součástí normální mikrobiální flóry, nicméně u nemocných s nespecifickou uretritidou tvoří až polovinu případů. Ureaplasmaty se lze nakazit jak při klasické souloži tak při orálním styku.

zobrazit článek
25. 7. 2019 | Mycoplasma

Mycoplasmata jsou většinou součástí normální mikrobiální flóry, nicméně výskyt u nemocných s urogenitální infekcí je 2–4 × vyšší než v populaci. Mycoplasmata se podílejí přímo na vzniku nechlamydiové nespecifické uretritidy v 18–45 %.

zobrazit článek
25. 7. 2019 | Gardnerella vaginalis

Gardnerellou se lze nakazit jak při klasické souloži tak při orálním styku. Orální sex je běžnou sexuální praktikou heterosexuálních i homosexuálních párů. Gardnerella může být při orálním styku přenesena z nakaženého partnera, z penisu nebo vagíny do úst sexuálního partnera a naopak.

zobrazit článek
25. 7. 2019 | Gardnerella vaginalis

V naší laboratoři jsme v roce 2016 zavedli analýzu baktérie Gardnerella vaginalis pomocí DNA metody. Důvodem byla skutečnost, že Gardnerella vaginalis se velmi špatně kultivuje a běžně jsou v laboratořích získávány tzv. falešně negativní výsledky, kdy pacientka je pozitivní, ale z laboratoře dostane negativní výsledek.

zobrazit článek
25. 7. 2019 | HPV - papilomaviry

Papilomaviry (human papillomavirus - HPV) patří mezi neobalené ikosahedrální DNA viry o velikosti 52-55nm. Velikost genomu papilomaviru (HPV) je pouze 8000bp.

zobrazit článek
25. 7. 2019 | Vyrážky na penisu

Na penisu nebo šourku se mohou objevit kondylomata nebo bradavičky. Ty bývají způsobeny přítomností papilomavirů. Papilomavirů existuje více než 100 typů.

zobrazit článek